با ما در ارتباط باشید : ۲۸۴۲۷۲۷۲-۰۲۱
EN

خدمات آزمایشگاه

آزمایشگاه

آزمایشگاه شرکت کرمان زمین

آزمایشگاه شرکت کرمان زمین

آزمایشگاه شرکت کرمان زمین اولین آزمایشگاه تجزیه گیاه در استان کرمان و از جمله پرسابقه ترین آزمایشگاه های کشور در زمینه تجزیه گیاهی می باشد و بانک اطلاعاتی ارزشمندی که حاصل تجزیه هزاران نمونه گیاهی بخصوص در مورد درختان پسته را دارا می باشد و توصیه کودی بر اساس دریس (روش تلفیقی تشخیص و توصیه کودی) را برای درختان پسته برای اولین بار در کشور انجام داده است. تجزیه گیاه مکمل تجزیه خاک بوده و تجزیه خاک و گیاه در کنار هم وضعیت تغذیه ای گیاه را به خوبی نمایان می سازد و در نتیجه توصیه کودی با اطمینان و قطعیت بیشتر انجام شده و نیازهای واقعی گیاه بیشتر تطابق خواهد داشت.

مزیت های آزمایشگاه شرکت کرمان زمین

تجهیزات آزمایشگاه

دستگاه جذب اتمی(مورد استفاده برای اندازه گیری پارامترهای لازم در تغذیه گیاهی)، فلیم فوتومتر، اسپکتوفوتومتر، pH متر و EC متر، انواع ترازو دیجیتال، آون، کوره الکتریکی، انکوباتور، اتوکلاو، هودهای شیمیایی و فضای مناسب جهت آماده سازی نمونه های خاک و برگ

مواد و روش‌های آزمایش

داشتن تجهیزات لازم و به روز فقط یک سوم راه می باشد و دو سوم دیگر آن مربوط به متخصصان مجرب و استفاده از روش‌های استاندارد جهانی می باشد. کادر مجموعه آزمایشگاه های شرکت جنوبگان (آزمایشگاه مولکول و آزمایشگاه کرمان زمین) با داشتن کادری مجرب و متخصصان آموزش دیده در مراکز علمی تحت نظارت سازمان خوار و بار کشاورزی در خارج از کشور و مراکز علمی تحت نظارت وزارت محترم علوم و تحقیقات ایران، مفتخر است اعلام کند که تمامی آزمایش ها با استفاده از روش های استاندارد و مورد تایید موسسه تحقیقات خاک و آب، سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان ملی استاندارد.

خدمات و سرویس دهی

 • انجام انواع آزمایشات مربوط به خاک های مزارع، باغ ها، گلخانه ها و اصلاح کننده های خاک
 • انجام انواع آزمایشات مربوط به آب(جهت مصارف کشاورزی، آشامیدنی، شیلات، بتن و پساب)
 • انجام انواع آزمایشات مربوط به برگ گیاه، میوه و دانه
 • انجام انواع آزمایشات مربوط به کودهای شیمیایی، کودهای آلی و مواد معدنی
 • انجام انواع آزمایشات مربوط به خوراک دام و طیور
  • اندازه گیری پارامترهای لازم جهت بررسی کیفیت نمونه های خوراک دام و طیور (چربی، پروتئین و …)
 • ارسال نمونه
  • شما از هرجای ایران می توانید به صورت مستقیم نمونه را برای ما ارسال نمایید
  • یا می توانید نمونه را به عاملین فروش ما در سراسر ایران بسپارید تا ایشان برای ما ارسال نمایند
  • همچنین می توانید در طول روز نمونه خود را به صورت حضوری به دفاتر ما در کرمان و رفسنجان تحویل دهید
 • تحلیل آزمایش
  • پاسخگویی تیم ترویج فنی به صورت حضوری در دفاتر کرمان و رفسنجان
  • پاسخگویی شبانه روزی تیم ترویج فنی به صورت آنلاین در گروه تلگرام
 • مشاوره در زمینه نحوه نمونه برداری استاندارد
  • در صورت نیاز به کسب اطلاعات در مورد نحوه نمونه برداری می توانید با مشاورین یا با دفاتر شرکت جنوبگان تماس حاصل فرمایید.

بخش های مختلف آزمایشگاه کرمان زمین

آزمایشگاه کشاورزی و خاکشناسی

دسترسی به کشاورزی پایدار و پیشرفته، متکی به تحقیقات و کاربرد اصول علمی می باشد تا ضمن افزایش کمی و کیفی محصولات، از منابع در دسترس به بهترین نحو ممکن استفاده گردد. توصیه اصولی کودهای شیمیایی مورد نیاز میسر نخواهد بود مگر با شناخت وضعیت گیاه، خاک و آب. بنابراین در اولین گام کشاورزان و باغداران باید اطلاعات کاملی از کیفیت آب و خاک و نیز وضعیت سبز گیاه از نظر میزان عناصر غذایی موجود داشته باشند تا بتوانند برنامه کودی مناسبی را جهت استفاده اصولی از این منابع اجرا نمایند.

صنایع شیمیایی کرمان زمین در آزمایشگاه های کشاورزی خود، با اخذ مجوز های لازم از سازمان محترم جهاد کشاورزی و اداره محترم خاک و آب با اطلاعات و روش های به روز، به بررسی و آنالیز کلیه نهاده های مربوط به کشاورزی اعم از آب، خاک، برگ، کــود و می پردازد و مشاوره تخصصی برای کشاورزان و کارشناسان عزیز ارائه می نماید.

آنالیز خاک کشاورزی

کیفیت خاک به عنوان بستر کشت، نقش اساسی در کمیت و کیفیت محصولات کشاورزی دارد. شناخت و رفع کمبودها و بیشبود های مواد موجود در خاک که به موجب آنها رشد ایده آل برای گیاهان و افزایش محصول آنها حاصل می گردد مسأله ای مهم است که در استفاده حداکثری و مناسب از منابع موجود کمک شایانی می نماید.

تمامی آنالیزهای مورد نیاز برای بررسی کیفی خاک در آزمایشگاه کرمان زمین انجام می گردد. نمونه برداری اصولی و صحیح اولین قدم برای رسیدن به بهترین نتیجه خواهد بود (پیوست ۲). پس از آن آزمایش های مربوط به کنترل pH ،EC، بافت، عناصر ماکرو، میکرو، آنیون ها و کاتیون ها، ماده آلی، ضریب جذب سدیم و مقدار جذب آب و انجام شده که بر اساس نتایج تست آنها می توان نسبت به اصلاح خاک، انتخاب کشت مناسب و تغذیه ایده آل برای گیاه اقدام نمود.

آنالیز خاک معدن

کشور پهناور ما ایران، بر روی کمربند غنی و بزرگ معدنی قرار گرفته است. شناسایی، اکتشاف و استخراج این مواد، علاوه بر تامین ثروت و ارز آوری فراوان، موجب چرخیدن صنعت کشور و اشتغال زایی در بخش های معدنی می گردد.

آزمایشگاه معدنی کرمان زمین با دسترسی به دستگاه های پیشرفته روز در کنار کارشناسان مجرب، قادر است نسبت به تست و اندازه گیری تمامی فلزات و مواد معدنی اقدام نماید.

آنالیز برگ

برگ ها به عنوان کارخانجات تولید داخل گیاه و محل مصرف منابع غذایی، نقشی مهم و کلیدی در بررسی و شناخت وضعیت گیاه و تغذیه آن دارند.

نکته مثبت و مهم در آنالیز برگ، وجود استاندارد قطعی و مطمئن برای زمان نمونه برداری و پارامترهای بهینه در آن برهه زمانی دارد ( پیوست ۳). با شناسایی به موقع کمبود های گیاه و جبران آنها می توان به عملکرد حداکثری تولید در گیاه دست یافت.

از این رو تمامی پارامتر های شیمیایی که در تغذیه گیاه دخیل هستند، همچنین مواردی که موجب مسمومیت و کاهش عملکرد گیاهان می شوند، در قسمت گیاه پزشکی آزمایشگاه کرمان زمین آنالیز و اندازه گیری می شوند.

آنالیز آب

میانگین مصرف سهم آب کشور در بخش کشاورزی حدود ۹۲% از کل منابع کشور می باشد که رقم بسیار بالایی است.

مسلما اطلاع از وضعیت املاح موجود در آب (پیوست ۴) برای انتخاب بهترین روش آبیاری و نیز کشت مناسب امری اجتناب ناپذیز می باشد. خشک سالی های پی در پی سنوات اخیر موجب کم شدن منابع آب شیرین سطحی، پایین رفتن سطح آب چاه ها و خشک شدن قنات ها گردیده است.

علاوه بر این برداشت بی رویه از منابع و تجدید نشدن آنها سبب شور و سنگین شدن آب های شیرین می شود. آنالیزهای مربوط به EC ،pH، شوری، سختی، املاح محلول، کاتیون ها و آنیون ها و می توانند نشان دهنده نقشه راه برای آینده استفاده از هر منبع آب باشند.

آنالیز کود

بهره برداری مناسب از منابع آب و خاک و برداشت حداکثری گیاهان جز در سایه تغذیه مناسب آنها امکان پذیر نمی باشد.

استفاده بدون اطلاع از کود های نامناسب و یا حتی تقلبی علاوه بر خسارت های اولیه مالی، می تواند سبب از بین رفتن کامل کشت و محصول گردد. توصیه کارشناسان صنایع شیمیایی کرمان زمین، استفاده از کودهای تولید شده توسط تولید کنندگان معتبر و شناخته شده می باشد.

آنالیز کود و مواد شیمیایی تهیه شده برای تغذیه گیاه شامل تست های حلالیت، کلاته بودن، تست میزان مواد آلی، اندازه گیری عناصر غذایی کل، محلول و قابل جذب، اندازه گیری و کنترل عناصر آلاینده و فلزات سنگین، شوری و pH از جمله خدمات آزمایشگاه کرمان زمین می باشد که می تواند باعث جلوگیری از هزینه های هنگفت استفاده از کود های تقلبی گردد.

آزمایشگاه خوراک دام و مواد غذایی

تغییر روش های زندگی و منابع غذایی در قرن اخیر موجب بروز ناهنجاری ها و بیماری های گوناگونی شده است. از این رو اطلاع از پارامترهای تاثیرگذار موجود در مواد غذایی، میتواند کمک شایانی در سلامت جامعه داشته باشد. پارامتر هایی همچون انرژی، چربی، پروتئین، فیبر، درصد مواد معدنی و مغذی و… مواردی هستند که در صورت کنترل شدن و محاسبه شدن میتوانند تاثیر چشمگیری در سلامت تغذیه انسانها داشته باشند.
از سوی دیگر با توجه به تغذیه انسانها از دام و محصولات دامی، خوراک های دام نیز باید کنترل شوند تا ضمن تضمین سلامت گوشت و لبنیات تولیدی، بیشترین راندمان را برای دامداران عزیز داشته باشند.

آزمایشگاه آب

بهره مندی از آب سالم و بهداشتی نعمتی بزرگ و انکار ناپذیر است که بسیاری از مردم دنیا از آن بی بهره هستند. کنترل سلامت شیمیایی و میکروبی آب های آشامیدنی و معدنی، بر اساس استاندارد های بین المللی و ملی، یکی دیگر از مواردی است که در آزمایشگاه های کرمان زمین انجام می گردد.

کنترل سختی و املاح معدنی، فلزات سنگین و عناصر آلاینده، بررسی درصد نیترات، نیتریت و فسفات موجود در آب و موارد دیگر از جمله فعالیت های این آزمایشگاه می باشند.

آزمایشگاه مواد شیمیایی و آلیاژ های فلزی

کارخانجات تولید کننده مواد شیمیایی و نیز کارخانجات و سازمان هایی که در مواد اولیه خود از مواد آلی و معدنی شیمیایی مختلف استفاده میکنند از جمله همراهان و مشتریانی هستند که آزمایشگاه کرمان زمین قادر به خدمت رسانی به آنها می باشد. 

صنایع پایین دستی معادن، شامل کارخانجات تغلیظ و خالص سازی فلزات و نیز کارخانجات تولید آلیاژهای مختلف برای کنترل کیفیت مواد تولیدی و مواد جانبی خط تولید خود می توانند ضمن ارسال نمونه، از دستگاه ها و امکانات آزمایشگاه کرمان زمین بهره برده و در سریع ترین زمان ممکن نتایج  تست های انجام شده را دریافت نمایند. علاوه بر این، عصاره ها و محلول های آماده شده توسط این مراکز و آزمایشگاه های همکار که امکانات و دستگاه های مناسب را در اختیار ندارند، در این مرکز آنالیز و تجزیه میشوند.