با ما در ارتباط باشید : ۲۸۴۲۷۲۷۲-۰۲۱
EN

زنبور برگ بر (megachile)

🐝حتماً دیده اید که گاهی اوقات برگ درختان پهن برگ منزل یا باغ شما به طور منظم از قسمت حاشیه بصورت طولی و نیم دایره بریده شده است. یکی از احتمالات ، اثر حشره ای به نام زنبور برگ بر یا leafcutting bee میباشد. این حشرات سرتاسر دنیا وجود دارند.

🐝 بیولوژی

این زنبورها از برگهای بریده شده برای ساختن لانه های سیگارشکل در حفره ها ( عمدتاً در حفره های پوسیده ) استفاده می کنند و سلول های متعددی را در لانه ایجاد میکنند و تخم را درون همین حفره ها قرار میدهند.

🐝 این حشرات زمستان را بصورت حشره بالغ سپری میکند و عموماً انفرادی زندگی میکنند. جالب است بدانید نیش ناشی از این زنبورها نسبت به زنبورهای عسل درد بیشتری دارد.

🐝 گرده افشان هایی قدرتمند

زنبورهای برگ بر از مهمترین گرده افشان های گل های وحشی ، میوه ها ، سبزیجات و سایر محصولات زراعی هستند. حتی برخی از زنبورهای برگ بر مانند زنبورهای گونه Osmia spp. به عنوان گرده افشانهای تجاری (مانند زنبورهای عسل) در محصولاتی مانند یونجه و زغال اخته استفاده می شود.

📍این زنبورها معمولاً نیم دایره هایی را از برگ گیاهان زینتی مانند گل رز ، آزالیا سایر گیاهان با برگهای نازک صاف برش می دهند که این مورد باعث کاهش ارزش زیبایی و بازارپسندی این گیاهان می شود.

❗️توصیه هایی جهت مدیریت این حشرات

🐝این زنبورها به دلیل این که به گیاهان مختلف مخصوصاً گیاهان زینتی آسیب میزنند میتوانند به عنوان آفت در نظر گرفته شوند اما خسارت چندانی وارد نمیکنند. از آنجا که زنبورهای برگ بر از برگ های گیاه تغذیه نمی کنند استفاده از حشره کش ها اثری ندارد. جهت کاهش جمعیت این آفات حذف حفره های ایجاد شده توسط آنها الزامی است.