با ما در ارتباط باشید : ۲۸۴۲۷۲۷۲-۰۲۱
آزمایشگاه کشاورزی و خاکشناسی جنوبگان

آزمایشگاه کشاورزی و خاکشناسی

دسترسی به کشاورزی پایدار و پیشرفته، متکی به تحقیقات و کاربرد اصول علمی می باشد تا ضمن افزایش کمی و کیفی محصولات، از منابع در دسترس به بهترین نحو ممکن استفاده گردد. توصیه اصولی کودهای شیمیایی مورد نیاز میسر نخواهد بود مگر با شناخت وضعیت گیاه، خاک و آب. بنابراین در اولین گام کشاورزان و باغداران باید اطلاعات کاملی از کیفیت آب و خاک و نیز وضعیت سبز گیاه از نظر میزان عناصر غذایی موجود داشته باشند تا بتوانند برنامه کودی مناسبی را جهت استفاده اصولی از این منابع اجرا نمایند.
صنایع شیمیایی کرمان زمین در آزمایشگاه های کشاورزی خود، با اخذ مجوز های لازم از سازمان محترم جهاد کشاورزی و اداره محترم خاک و آب با اطلاعات و روش های به روز، به بررسی و آنالیز کلیه نهاده های مربوط به کشاورزی اعم از آب، خاک، برگ، کود و… می پردازد و مشاوره تخصصی برای کشاورزان و کارشناسان عزیز ارایه می نماید.

آنالیز خاک

خاک کشاورزی

کیفیت خاک به عنوان بستر کشت، نقش اساسی در کمیت و کیفیت محصولات کشاورزی دارد. شناخت و رفع کمبود ها و بیشبود های مواد موجود در خاک که به موجب آنها رشد ایده آل برای گیاهان و افزایش محصول آنها حاصل می گردد مسأله ای مهم است که در استفاده حداکثری و مناسب از منابع موجود کمک شایانی می نماید. تمامی آنالیزهای مورد نیاز برای بررسی کیفی خاک در آزمایشگاه کرمان زمین انجام می گردد. نمونه برداری اصولی و صحیح اولین قدم برای رسیدن به بهترین نتیجه خواهد بود (پیوست ۲). پس از آن آزمایش های مربوط به کنترل pH ،EC، بافت، عناصر ماکرو، میکرو، آنیون ها و کاتیون ها، ماده آلی، ضریب جذب سدیم و مقدار جذب آب و… انجام شده که بر اساس نتایج تست آنها می توان نسبت به اصلاح خاک، انتخاب کشت مناسب و تغذیه ایده آل برای گیاه اقدام نمود.

آزمایشگاه کشاورزی و خاکشناسی جنوبگان
آزمایشگاه کشاورزی و خاکشناسی جنوبگان

آنالیز خاک

خاک معادن

کشور پهناور ما ایران، بر روی کمربند غنی و بزرگ معدنی قرار گرفته است. شناسایی، اکتشاف و استخراج این مواد، علاوه بر تامین ثروت و ارز آوری فراوان، موجب چرخیدن صنعت کشور و اشتغال زایی در بخش های معدنی می گردد. آزمایشگاه معدنی کرمان زمین با دسترسی به دستگاه های پیشرفته روز در کنار کارشناسان مجرب، قادر است نسبت به تست و اندازه گیری تمامی فلزات و مواد معدنی اقدام نماید. 

آنالیز برگ

برگ ها به عنوان کارخانجات تولید داخل گیاه و محل مصرف منابع غذایی، نقشی مهم و کلیدی در بررسی و شناخت وضعیت گیاه و تغذیه آن دارند. نکته مثبت و مهم در آنالیز برگ، وجود استاندارد قطعی و مطمئن برای زمان نمونه برداری و پارامترهای بهینه در آن برهه زمانی دارد ( پیوست ۳). با شناسایی به موقع کمبود های گیاه و جبران آنها می توان به عملکرد حداکثری تولید در گیاه دست یافت. از این رو تمامی پارامتر های شیمیایی که در تغذیه گیاه دخیل هستند، همچنین مواردی که موجب مسمومیت و کاهش عملکرد گیاهان می شوند، در قسمت گیاه پزشکی آزمایشگاه کرمان زمین آنالیز و اندازه گیری می شوند.

آزمایشگاه کشاورزی و خاکشناسی جنوبگان

آنالیز آب

میانگین مصرف سهم آب کشور در بخش کشاورزی حدود ۹۲% از کل منابع کشور می باشد که رقم بسیار بالایی است. مسلما اطلاع از وضعیت املاح موجود در آب (پیوست ۴) برای انتخاب بهترین روش آبیاری و نیز کشت مناسب امری اجتناب ناپذیز می باشد. خشک سالی های پی در پی سنوات اخیر موجب کم شدن منابع آب شیرین سطحی، پایین رفتن سطح آب چاه ها و خشک شدن قنات ها گردیده است. علاوه بر این برداشت بی رویه از منابع و تجدید نشدن آنها سبب شور و سنگین شدن آب های شیرین می شود. آنالیزهای مربوط به EC ،pH، شوری، سختی، املاح محلول، کاتیون ها و آنیون ها و… می توانند نشان دهنده نقشه راه برای آینده استفاده از هر منبع آب باشند.

آنالیز کود

بهره برداری مناسب از منابع آب و خاک و برداشت حداکثری گیاهان جز در سایه تغذیه مناسب آنها امکان پذیر نمی باشد. استفاده بدون اطلاع از کود های نامناسب و یا حتی تقلبی علاوه بر خسارت های اولیه مالی، می تواند سبب از بین رفتن کامل کشت و محصول گردد. توصیه کارشناسان صنایع شیمیایی کرمان زمین، استفاده از کودهای تولید شده توسط تولیدکنندگان معتبر و شناخته شده می باشد. آنالیز کود و مواد شیمیایی تهیه شده برای تغذیه گیاه شامل تست های حلالیت، کلاته بودن، تست میزان مواد آلی، اندازه گیری عناصر غذایی کل، محلول و قابل جذب، اندازه گیری و کنترل عناصر آلاینده و فلزات سنگین، شوری و pH از جمله خدمات آزمایشگاه کرمان زمین می باشد که می تواند باعث جلوگیری از هزینه های هنگفت استفاده از کود های تقلبی گردد.
کود شیمیایی جنوبگان
برو بالا
Call Now Button